Polski stół

Tradycja stołu polskiego

Srebrne, czy posrebrzane, ze stali szlachetnej, z drewnianym trzonkami lub miedziane, a nawet złote. Dzisiaj wybór sztućców jest ogromny, i tylko kwestia co nam pasuje do wnętrza, decyduje o wyborze konkretnych. Oczywiście jeszcze przywiązanie do tradycji stołu, jaka w danym domu, czy rodzinie była kultywowana.

Jeśli jadała się konkretnymi sztućcami, to wielce prawdopodobne jest, że takich samych sztućców, czy zastawy będą używały kolejne pokolenia. Ale wszystko sprowadza się do jednego – do tradycji polskiego stołu. Tradycji pielęgnowanej przez pokolenia, zmieniającej się wraz z czasami, w jakich żyli nasi przodkowie, dostosowującej się do potrzeb i możliwości społecznych. Ale ostatecznie polski stół to spuścizna, którą pielęgnujemy w takiej czy w innej formie.
Bo okazuje się, że nadal w naszych współczesnych domach, stół stanowi serce tego domu, wokół którego gromadzą się rodzina, przyjaciele, najbliżsi.
To miejsce, wokół którego toczą się rozmowy, rozwiązywane są problemy, ale również to miejsce świętowana pięknych chwil. Oczywiście stół, polski stół, to nie tylko sam mebel, ale również to wszystko co na nim. Począwszy od tekstyliów, obrusu, serwet, poprzez całą zastawę stołu – sztućce, szkło, porcelanę.

stół polski

Stół polski tworzy też savoir vivre, który obowiązuje. Który sztuciec po którym użyć, jak właściwie i elegancko ułożyć, jak zaserwować. I oczywiście, stół to również potrawy, które podajemy gościom – zarówno te polskie, tradycyjne, ale i inne, bardziej finezyjne, z nutką egzotyki.
Ale najważniejsze, to podtrzymywanie tradycji, jej pielęgnowanie.