Srebrna tradycja polskiego stołu

Na całym świecie tradycje związane z kulturą stołu i posiłku należą do najstarszych i najgłębiej zakorzenionych. Bogata tradycja polska obejmuje nie tylko sposób spożywania posiłku i towarzyszącą temu etykietę, ale także piękne nakrycie stołowe. Nie każdy wie, jak wielką rolę odegrały w tym polskie srebra i jak dalece utkwiły w historii naszego rękodzielnictwa. A właśnie tu, w Warszawskiej Fabryce Platerów HEFRA znajduje się początek sławy rodzimych sreber stołowych.

Hefra sztućce

Hefra sztućce

„Srebra z polską duszą”, zwane też biżuterią dla stołu wychodzą spod rąk doświadczonych mistrzów HEFRY od ponad 200 lat. Wykonywane są w całości z wysokiej próby srebra lub plateru i od dwóch wieków znajdują swoje wykwintne miejsce na stole podczas wyjątkowych okazji. HEFRA to nie tylko sztućce, ale cała menażeria tac, mis, pater, cukiernic, świeczników, serwetników i innych elementów środka stołu, które zwłaszcza w komplecie tworzą oszałamiający efekt prawdziwej elity wśród stołowych nakryć. Innymi słowy, to efekt luksusu o mocnych korzeniach i głębokiej, prawdziwie polskiej tradycji. Ale wszystko pod warunkiem, że zastawa ułożona jest w odpowiedni sposób. Bo trzeba pamiętać, że podobnie jak produkty w stanie surowym wymagają właściwej przyprawy, każdy rodzaj dania wymaga specjalnych sztućców, a każde spotkanie – specjalnego stylu.

Najważniejszy jest środek stołu

W kuchni każdego domu powinno znajdować się coś „na specjalne okazje”. Kolekcja HEFRY może być przy tym uzupełniana latami, bo żaden z jej klasycznych styli nie ulega zmianom, niezależnie czy są to noże i widelce, czy służące do nakładania sztućce środka stołu. Wbrew dawnej kulturze posiłków, dziś dobór sztućców środka stołu to zasada często bagatelizowana. Jednak właśnie od nich, a dokładnie od ich kształtu, zależy komfort nakładania posiłku,

a także kompletny, finalny wygląd dania. Osobnych sztućców wymaga sałatka na bazie sałaty, innych ryba, sos, ciasto, masło, a wreszcie przystawki, czyli sery, oliwki, i inne smakowite drobiazgi. Uniwersalizacja sztućców środka stołu, a więc nakładanie mięs tym samym kształtem widelca, jaki służy do nakładania sera, a obok do nakładania owoców morza nie jest dobrą zasadą, a szczególnie podczas wykwintnych spotkań. Należy tego unikać, aby dania nie traciły na swojej wyjątkowości. Wówczas stół będzie w pełni sprawiał przyjemność swoim wyglądem, zachowa zasady savoir vivre’u i doda wagi całej ceremonii posiłku.

Sztućce srebrne Hefra

Sztućce srebrne Hefra

Klasyka savoir vivre’u

Każde danie ma swoje wymagania. Savoir-vivre to nie tylko sposób eleganckiego zachowywania się, ale także sposób urządzenia stołu przed posiłkiem i odpowiednie skomponowanie dań z zastawą. A właśnie to bywa najczęstszym błędem. Ignorancja w zakresie rodzaju sztućców, czyli nieumiejętność dobrania ich kształtem do określonego dania, może nieść przykre konsekwencje. Krojenie delikatnej ryby nożem do steków, mieszanie espresso łyżką do herbaty czy jedzenie ciasta dużym widelcem nie może mieć miejsca. Podobnie jak zasada łyżki i noża po prawej, widelca po lewej, a sztućców deserowych powyżej talerza to absolutne podstawy. W czasach arystokracji niewłaściwe podanie posiłku było odbierane jako obraza gości i dyshonor gospodarza. Niedopilnowanie służby w tym aspekcie równało się wypadnięciu z towarzyskiego kręgu i skazanie na zaściankowość.

Ponadczasowy styl

Projektanci produktów HEFRY trzymają się pewnej tradycji: najważniejsza jest ponadczasowość. Sztućce wykonane ze srebra bądź posrebrzane

Sztućce srebrne

Sztućce srebrne

prezentują się na stole nie tylko wykwintnie, ale znajdują swoje miejsce w różnych aranżacjach, również mocno modernistycznych, niezmiennie symbolizując swoim charakterem długą historię kultury stołu. Jej początkiem są królewskie salony, następnie salony europejskiej arystokracji, bogatego mieszczaństwa i elity intelektualnej. Dziś srebra nie przestają być znacznikiem wysokiej klasy, choć są o wiele bardziej dostępne. A najpiękniejsze w nich jest to, że można wybrać model HEFRY identyczny jak ten z początków XIX wieku. Świadczą o tym zresztą tradycyjne nazwy modeli, takie jak Księstwo Warszawskie, należące do największych klasyków. Bo HEFRA to zarówno fascynująca podróż w czasie, jak i nowoczesna elegancja.