Sprawdzone sposoby na odkładanie środków na emeryturęPolskie realia nie pozostawiają złudzeń: aby móc godnie żyć na emeryturze, trzeba zadbać o pieniądze samemu. Nie ma co liczyć na to, że po przepracowaniu wymaganego prawem okresu uzyskamy emeryturę, dzięki której jesień życia spędzimy na relaksie.

 

Niska emerytura – co zrobić?

Nie jest tajemnicą, że aby uzyskać godną emeryturę, trzeba przez większość życia zarabiać naprawdę duże pieniądze. Pomijając kwestię tego, że dla osób, których zarobki sięgały dziesiątek tysięcy złotych w skali miesiąca, kilkutysięczna emerytura wydaje się być zabawną kwotą – większość z nas po prostu nie osiąga takich przychodów.

Aby móc żyć na emeryturze nie martwiąc się o kolejny dzień, trzeba zacząć odkładanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Tylko w ten sposób można zadbać o to, by spokojne lata po zakończeniu pracy były przyjemne. W jaki sposób odkładać na emeryturę?

Jak oszacować kwotę, jaką potrzebuję zebrać?

Aby ocenić, jaką kwotę potrzebujesz uzbierać, pomyśl ile lat możesz żyć po przejściu na emeryturę i postaraj się oszacować choćby w mocnym przybliżeniu, na jaką kwotę od ZUS-u możesz liczyć w przyszłości. Po tych obliczeniach zastanów się, ile realnie potrzebujesz na przeżycie miesiąca, nie odmawiając sobie przy tym drobnych przyjemności, a także okazjonalnych wakacyjnych wyjazdów.

Po uzyskaniu tej miesięcznej kwoty oraz obliczeniu, ile lat mniej więcej będziesz na emeryturze – policz, ile co miesiąc braknie Ci do godnego życia. Tę kwotę musisz pomnożyć przez 12 miesięcy, a następnie przez wcześniej oszacowaną pozostałą długość życia. Kwota robi wrażenie, prawda? Na szczęście, jeśli zaczniesz oszczędzać już teraz, możesz żyć godnie!

Konto oszczędnościowe

Jedną z najbardziej podstawowych form odkładania pieniędzy jest umieszczanie określonej kwoty na koncie oszczędnościowym tuż po otrzymaniu wynagrodzenia za pracę. Może to być nawet 50 czy 100 zł w zależności od możliwości budżetowych w konkretnym miesiącu – ważne, by zawsze poruszać się w tym zakresie do przodu.

Odkładaj drobne

Oprócz odkładania stałej kwoty na początku miesiąca, warto również konsekwentnie umieszczać w “śwince skarbonce” (lub na specjalnym koncie oszczędnościowym) niewielkich kwot, będących na przykład resztą z zakupów. Ustal, czy po dokonaniu każdego zakupu wrzucasz bilon do specjalnie przygotowanej na ten cel skarbonki, czy może przelewasz drobną kwotę będącą dopełnieniem do pełnej złotówki na konto oszczędnościowe. Nim się obejrzysz, na koncie uzbiera się pokaźna sumka!

Dokonuj mądrych zakupów

Formą oszczędzania, dzięki której więcej środków możesz przeznaczyć na swoją przyszłość, jest dokonywanie mądrych zakupów. Co to znaczy? Nie oszczędzaj na takich przedmiotach jak sprzęty gospodarstwa domowego czy narzędzia pracy. Jeśli kwota zakupu nowego, wysokiej jakości przedmiotu przekracza Twój obecny budżet, wykorzystaj kredyt online na jego zakup. Szybko przekonasz się, że odsetki, jakie musisz zapłacić za pozyskanie dodatkowych środków są niczym w porównaniu z kwotą, jaką przyszłoby Ci zapłacić za zakup kolejnego takiego samego przedmiotu w przypadku zakupu towaru niskiej jakości.

Nie martw się: masz sporo czasu, by odłożyć na emeryturę. Konsekwentnie odkładając nawet niewielkie kwoty, możesz zadbać o siebie i swoją przyszłość!