Wady oraz zalety pracy zdalnej

Coraz więcej firm decyduje się na tworzenie stanowisk pracy, które nie wymagają fizycznej obecności zatrudnionej osoby.Takie rozwiązanie bywa opłacalne dla pracodawcy i pracownika. Niestety, ma również swoje ograniczenia. Z tego względu nie jest to odpowiednia opcja dla wszystkich firm i funkcji pełnionych przez poszczególnych pracowników. Jakie są wady oraz zalety pracy zdalnej?

Praca zdalna

– wady

Praca w domu bywa dużym obciążeniem tak dla pracodawcy, jak i pracownika. Zatrudniający musi pogodzić się z brakiem kontroli nad osobą, której zostały oddelegowane zadania możliwe do wykonania zdalnie. Z tego względu takie stanowiska pracy powinny opierać się na terminowym sprawdzaniu postępów pracy. Z punktu widzenia pracownika, praca zdalna może być wyzwaniem – będąc w domu trudno utrzymać dyscyplinę i być zmotywowanym, tak jak ma to miejsce w biurze. Taki rodzaj pracy wiąże się również z wolnym rozwojem pracownika – nie ma on szans uczyć się od innych, bardziej doświadczonych kolegów.

Home office

Praca zdalna

– zalety

Taki sposób wykonywania obowiązków ma również wiele zalet. Pracodawca ma możliwość zatrudnienia dowolnego pracownika, który spełnia jego wymagania – nie ma konieczności ograniczania się tylko do osób będących w dogodnej lokalizacji, która umożliwi im dojazd do biura. Osoba, która pracuje zdalnie, nie potrzebuje stanowiska w firmie. Tym sposobem zatrudniający nie musi zorganizować pracownikowi miejsca pracy oraz odpowiedniego sprzętu, co wiążę się z dużymi oszczędnościami. Pracownicy wykonujący zadania zdalnie również czerpią z tej formy wiele korzyści – daje to ogromną swobodę działania. Możliwe jest wykonywanie obowiązków z każdego miejsca na świecie. Ważna jest też oszczędność czasu na dojazd do pracy. Czasami praca zdalna może powodować wzrost wynagrodzenia – ze względu na ograniczone koszty, jakie ponosi pracodawca.

To, z jakim efektem będzie wykonywana praca, zależy od predyspozycji pracownika, a więc jego cech osobowościowych, które zagwarantują odpowiedni stopień motywacji i samodyscypliny. W pracy zdalnej istotną rolę odgrywa umiejętność zarządzania własnym czasem. Taki sposób wykonywania obowiązków ma wiele zalet zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Jest również obwarowany wadami, które dla wielu osób będą decydujące.

Więcej na ten temat i jemu podobne na https://epicgirl.pl/

 

 

Praca zdalna