Kruczek.pl

Pierwszy portal prawniczy

Nie ma w tym nic niezwykłego, że Polacy od czasu do czasu potrzebują porad prawnych. Z przeprowadzonego w połowie tego roku badania firmy D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej SA wynika, że blisko 90 procent Polaków, takiej konsultacji z prawnikiem potrzebuje przynajmniej raz w roku, a prawie co piąty kilka razy w roku. O głodzie wiedzy prawniczej świadczy również niezwykle duża liczba chętnych do skorzystania z bezpłatnych porad prawnych, liczona w tysiącach osób.

Kruczek.pl

Kruczek.pl
Pierwszy portal prawniczy

Z drugiej strony korzystanie z płatnych, wysokiej jakości usług prawnych wydaje się wielu Polakom i drogie i być może niepotrzebne w sytuacji prostych życiowych zagadnień, takich jak podpisanie umowy najmu, sprzedaży samochodu czy otrzymania spadku, albo rozliczeń z fiskusem.

Dlatego posiłkują się oni „wiedzą” rodziny i znajomych czy informacjami znalezionymi w internecie. Pojawia się w tym momencie oczywisty problem jakości, rzetelności i prawdziwości znalezionych w sieci informacji. W czasach fake njusów i pseudodoradców, których interesuje łatwy zarobek, to bardzo realistyczne zagrożenie.

Oczywiście nie trzeba długo tłumaczyć, że skorzystanie z takiej „doskonałej” porady czy „informacji” może mieć bardzo przykre konsekwencje. Stara zasada prawa rzymskiego mówi ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi), ale dodajmy … nie zwalnia z jego przestrzegania. To gotowa recepta na kłopoty.

Zastanawiałem się, czy są jakieś miejsca w tak zwanej sieci, gdzie można zapoznać się z przepisami prawnymi, opisanymi w rzetelny, ale zrozumiały sposób. Przecież liczba ustaw i w konsekwencji zmian w prawie jakie są dokonywane w ostatnim czasie jest tak duża, że trudno za tym wszystkim nadążyć. I tak trafiłem na portal kruczek.pl, okazało się, że to na prawne rzetelne źródło wiedzy o zmianach w prawie. Ale język jakim posługują się jego autorzy jest przejrzysty i zrozumiały dla rozsądnej osoby, nawet bez doktoratu z nauk prawnych. Jak się okazało portal został założony przez studentów prawa, którzy wymyślili sobie misję edukacyjną, a przy okazji biznesowy start-up z dużymi ambicjami rozwoju. Ważne, że http://kruczek.pl/ ma bardzo solidny system weryfikowania informacji przez profesjonalnych prawników. Warto tam zajrzeć. I łatwiej będzie się przedzierać przez gąszcz paragrafów, ustępów i punktów w ustawach.

 

Kruczek.pl

Kruczek.pl
Pierwszy portal prawniczy