Karty kredytowe

Karty kredytowe i karty debetowe będące najpopularniejszymi typami kart na rynku są bardzo często nam oferowane. Choć w rzeczywistości łączy je jedynie plastikowa forma i działają na różnych zasadach, bardzo często są też nazywane zamiennie, a doradcy bankowi proponują nam je wręcz “w pakiecie z kontem”. Każda karta ma jednak swoje plusy i minusy oraz daje inne korzyści i służy do innego celu. W tym tekście przedstawiamy oba rodzaje kart — debetową oraz kredytową, oraz podpowiemy, w jakiej sytuacji warto wybrać dany rodzaj karty.

Jak działa karta debetowa?

Karta debetowa to karta wydawana do naszego konta bankowego. Jeśli tworzymy rachunek, najczęściej otrzymamy ją automatycznie lub będziemy mogli za darmo ją otrzymać do nowego konta. Karta debetowa służy do wypłacania pieniędzy z konta bankowego w bankomacie lub płacenia bezgotówkowo. Poprzez taką kartę wydajemy jedynie środki, które fizycznie znajdują się na naszym koncie. Jeśli posiadamy 2000 zł na koncie bankowym, tylko taką kwotę będziemy mogli wydać.

Karta debetowa

nie daje możliwości zadłużania się. Jest ona wydawana przez wszystkie banki do konta osobistego i najczęściej jest to karta MasterCard lub Visa. Karta debetowa posiada płaski nadruk, ma numer karty, datę ważności oraz kod bezpieczeństwa. Dzięki nim możemy płacić nią w Internecie oraz ogólnie we wszystkich punktach stacjonarnych gdzie istnieje możliwość płatności kartą. Karta debetowa może być darmowa, co ma miejsce w większości przypadków.

Czasami w zależności od oferty banku za jej wydanie lub korzystanie będziemy musieli zapłacić dodatkową, lub miesięczną sumę, choć nie jest to regułą.

karta debetowa

Jakie ma plusy karta debetowa?

Karta debetowa posiada wiele plusów i korzyści, które warto wykorzystać. Pierwszą z nich jest prostota działania karty. Z pewnością z jej obsługą nie będą miały problemu nawet osoby, które nie znają się na bankowości lub nigdy nie posiadały takiej kart. Karta debetowa nie pozwala się również się zadłużać, co umożliwia świadome kontrolowanie swoich wydatków. Nie musimy za nią w większości przypadków dodatkowo płacić, a przy jej pomocy komfortowo możemy płacić rachunki bezgotówkowo, czy wypłacać pieniądze z bankomatu. Karty debetowe są wydawane również w wersjach walutowych, dzięki czemu posiadając konto w euro, będziemy mogli również otrzymać taką kartę do wydawania takiej właśnie waluty.

Kiedy warto z niej korzystać?

Karta debetowa jest korzystna w kilku sytuacjach. Z pewnością będzie to podstawowe korzystanie z bankowości — jeśli np. nie interesują nas kredyty czy zaawansowane opcje. Karta debetowa jest prosta i posiada podstawowe funkcje, które umożliwiają komfortowe korzystanie z niej. Karta debetowa sprawdzi się również, gdy chcemy płacić w internecie lub lubimy płacić bezgotówkowo. Będzie ona też dobrym rozwiązaniem, jeśli w naszym banku trzeba czekać na obsługę kasową i dzięki niej szybko wypłacimy pieniądze z bankomatu. Karta debetowa będzie zatem idealnym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy tylko podstawowych funkcji i zależy nam na prostocie użytkowania płatności bezgotówkowych.

Jak działa karta kredytowa?

Działanie karty kredytowej jest nieco bardziej skomplikowane jak karty debetowej. Karta kredytowa to karta przyznawana wraz z limitem np. 5000 zł. Jest to kredyt bankowy w formie karty kredytowej, z której możemy go wypłacać oraz wpłacać pieniądze w celu uregulowania salda kredytu. Pierwszą różnicą karty kredytowej jest samo jej otrzymanie. W tym celu należy złożyć w banku wniosek kredytowy i posiadać zdolność kredytową.

Bank po złożeniu wniosku stwierdzi czy może przyznać nam kredyt. Jeśli decyzja jest pozytywna, otrzymujemy kartę kredytową wraz z limitem. Od tej pory możemy rozpocząć korzystanie z niej. Karty kredytowe są wydawane najczęściej przez Visa i MasterCard, mają standardową plastikową postać oraz wypukły druk np. numeru karty, daty ważności czy imienia i nazwiska.

Gdy po otrzymaniu karty z limitem będziemy chcieli z niej skorzystać, wystarczy wypłacić z niej pieniądze. Może odbywać się to np. poprzez opłacenie rachunku w sklepie lub wypłacenie gotówki w bankomacie. Od tego momentu rozpoczyna się okres bezodsetkowy. Przeważnie trwa on 57, 58 dni. (może być też krótszy do 29 dni, jeśli pieniądze wypłacimy w ostatnim dniu – 31 dniowego okresu rozliczeniowego).

Na cały okres bezodsetkowy składa się 31 dni okresu rozliczeniowego oraz ok. 28 dni na pokrycie wypłaconej sumy. Jeśli w tym czasie spłacimy wybraną przez nas kwotę, nie zapłacimy nic za jej wykorzystanie. Po spłaceniu, możemy od nowa wypłacić pieniądze i korzystać z okresu bezpestkowego. Jeśli zdecydujemy się np. oddać pieniądze za 6 miesięcy, miesięcznie będziemy musieli wpłacać kwotę minimalną, która wynosi przeważnie ok. kilkudziesięciu złotych i pokrywa odsetki od wykorzystanej sumy.

Pożyczki

Jakie ma plusy karta kredytowa?

Plusem karty kredytowej z pewnością będzie okres bezodsetkowy. Wybierając odpowiednio datę na blisko dwa miesiące, możemy bez płacenia za pożyczkę użytkować pieniądze banku, a następnie je zwrócić bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Karta kredytowa to też idealny sposób, jeśli chcemy mieć dostęp do elastycznego kredytu. Samo jej wyrobienie nie jest trudniejsze niż pozyskanie kredytu, a często możemy całą operację przeprowadzić podczas jednej wizyty w banku. Plusem karty kredytowej będzie również możliwość płacenia nią wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość płacenia kartą. Dzięki temu możemy połączyć funkcję karty debetowej, otwartego kredyty i darmowego limitu.

Kiedy warto jej używać?

Karty kredytowej warto używać, jeśli potrzebujemy dostępu do kredytu, a nie chcemy każdorazowo składać wniosku. Jest to też dobry sposób na finansowanie inwestycji lub gdy prowadzimy firmę i finansowanie z niej wydatków firmowych. Kartę kredytową warto również wyrobić, jeśli często podróżujemy za granicę, korzystamy z drogich hoteli lub wypożyczamy auta. W takim wypadku karta kredytowa będzie bardzo przydatna jako zastaw.

Wyrobienie karty kredytowej jest dobrym pomysłem, jeśli często bierzemy chwilówki czy pożyczki w prywatnych firmach pożyczkowych. Dzięki karcie kredytowej będziemy mieli dostęp do nisko oprocentowanego kredytu, co może być alternatywą dla oferty firm pożyczkowych. Będzie to bezpieczniejsze, bardziej komfortowe i korzystne finansowo rozwiązanie.

https://pozyczkaplus.pl/