Hefra
O firmie
Warszawska Fabryka Platerów HEFRA to połączenie bogatej historii, tradycji sreber i platerów na stołach oraz niepowtarzalnego designu dawnej fabryki, która jest owocem mariażu dwóch dobrze znanych manufaktur – Józefa Frageta oraz Braci Henneberg. Dzisiaj nasze produkty wyróżnia wieloletnia tradycja, sztuka rzemieślnicza oraz ponadczasowy design sztućców i galanterii stołowej.. Tworzymy unikatowe przedmioty, dbając przy ich wykonaniu o najmniejszy detal oraz kładąc szczególny akcent na kunszt ręcznego wykonania.
Wierni najlepszym tradycjom, wytwarzamy srebra, które stanowią ozdobę najznamienitszych stołów.
HEFRA jest dzisiaj jedynym polskim producentem srebrnych i posrebrzanych sztućców oraz galanterii stołowej, a także wysokiej jakości produktów ze stali nierdzewnej. Ich piękno ma ponadczasowy charakter, a szlachetność materiału i precyzja wykonania gwarantują jakość i trwałość na wiele lat, a nawet pokoleń.
Historia
Historia Frageta…
W latach 20. XIX stulecia do Królestwa Polskiego przybywają przedstawiciele branży złotniczej i brązowniczej. W 1824 r. dwóch braci, Francuzów – Alfons i Józef Fraget otwierają w Warszawie mały zakład. Prezentują na wystawach publicznych „wyroby z miedzi i srebrem platerowane”, za które w 1830 r. otrzymują srebrny medal za „przedmioty celujące dobrym gustem i wykończeniem”.
W 1848 r. firmę przejmuje Józef Fraget, który poznał najnowocześniejsze technologie i maszyny stosowane w przemyśle platerniczym. Sprowadza je do swojej fabryki i dzięki temu pod koniec lat 40. XIX w. powstała „nowoczesna maszynowa fabryka sztućców na wzór najdoskonalszej i najnowszej działającej w Paryżu”. W 1857 r. sprowadził z Austrii nową i jedyną tego typu maszynę w Królestwie Polskim, która wyrabiała dziennie 150 tuzinów sztućców z tzw. nowego srebra.
Po śmierci Józefa Frageta w 1867 r. fabrykę przejmuje jego syn Julian, który do końca XIX w. zarządzał firmą, utrzymując bezsprzeczną dominację fabryki platerniczej Fragetów nad pozostałymi zakładami tej branży na ziemiach Królestwa Kongresowego, a także w Rosji. Ogromną zasługą Juliana Frageta była stała troska o zatrudnianie polskich specjalistów.
W latach 1883-1885, na skutek pożaru w fabryce, tempo wzrostu produkcji załamało się. Aby temu przeciwdziałać, Fraget wzmocnił potencjał zakładu, włączając do swojej firmy rozwijającą się wytwórnię Rzodkiewicz, Zaborowski i Surzycki. W 1897 r. dla dalszego ożywienia przedsiębiorstwa zostało zatwierdzone Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Platerowanych pod firmą „Józef Fraget”.
Po śmierci Juliana Frageta w 1906 r. zarządza firmą jego córka Maria, żona ks. Czesława Świętopełk-Mirskiego, a później jej syn Józef Świętopełk-Mirski. Okres I wojny światowej nadszarpnął kondycją zakładów, która skutkowała ograniczeniem produkowanego asortymentu i utratą rynków zbytu.
Fabryka Józefa Fregata działa do końca II wojny światowej. Zniszczona, rozgrabiona, reaktywowana po wojnie przez garstkę byłych robotników zostaje upaństwowiona. 1 stycznia 1965 r. połączona z dawnymi zakładami Henneberga.
Historia Hennebergów…
Juliusz, Józef Henneberg wraz z Michałem Czajkowskim otwierają w 1856 r. zakład przy ulicy Ceglanej. Wcześniej pierwszy pracował w zakładach Józefa Frageta jako mistrz tokarski działu platerniczego, drugi był majstrem brązowniczym. W 1863 r. do spółki przystąpił brat Juliusza – Wilhelm, i firma zmieniła nazwę na „Bracia Henneberg i Czajkowski”. Firma się rozwija, wytwarza wyroby platerowane: sztućce, przedmioty galanteryjne i artystyczne. W 1872 r. po odejściu Michała Czajkowskiego firma przyjmuje ostateczną nazwę „Bracia Henneberg”.
Na początku XX w., w 1904 r. firma zatrudnia 321 osób. Niestety, śmierć Juliusza Henneberga, zmniejszenie eksportu na wschód spowodowany sytuacją polityczną w tym regionie, wpłynął na ograniczenie produkcji, co z kolei zachwiało równowagą firmy. Fabryka ponownie wychodzi na prostą po 1907 r. kiedy do spółki prowadzonej przez Juliana Henneberga przystąpiły jego dwie siostry – Józefa Marendowska i Emilia Mullerowa, które wniosły pokaźny kapitał inżynier oraz Józef Strasburger. Unowocześniono park maszynowy, rozszerzono produkowany asortyment, otwarto sklepy w Kijowie, Moskwie, Odessie i Teheranie.
Podobnie jak w przypadku fabryki Józefa Frageta działania wojenne w latach 1915-1918 zakłócają rozwój firmy. W 1926 r. dzięki radykalnej zmianie wzornictwa „Bracia Henneberg” znów produkują sztućce alpakowe, platerowane na białym metalu oraz galanterię platerowaną. Kolejny kryzys gospodarczy w 1929 r., wymusił na zakładzie wprowadzenie nowego rodzaju nakryć stołowych – sztućce ze stali nierdzewnej. Nakrycia były sprzedawane pod zastrzeżoną nazwą „Nikora” i cieszyły się dużym powodzeniem ze względu na jakość i precyzję wykonania.
Fabryka „Braci Henneberg” działa do końca II wojny światowej, podczas której zostaje zniszczona w 90 proc. 1 stycznia 1965 r. zostaje połączona z fabryką Józefa Fregata.
Zespolenie nazwisk Henneberg i Fraget utworzyło nazwę, którą znamy do dzisiaj – HEFRA, która stała się kontynuacją ponad 190-letniej tradycji.
Więcej na https://wszechmocne.pl/